Pütür Pütür Gurme Lezzet

          Yani şimdi nasıl desem bilemedim ki… Sonuçta zevkler ve renkler tartışılmaz derler hani. Ama en çok da neyini seviyorum biliyor musun? O hafif acı buruk tadı. Bir ısırık alırken burnuma gelen kekremsi kokusuyla birleşince. Of, yine canım çekti. Aslında bu lezzeti keşfedeli pek olmadı. Sonuçta rafine ve gurme zevkleri ancak deneye yanıla bulabiliriz öyle değil mi? Tanışma hikayemizi anlatayım size. Sonrasında bana hak vereceksiniz.

          Ya ekim ya kasımdı. Hava buz gibiydi. Yani üstümde bir palto vardı da değil ısıtmak kendisine faydası yoktu. Yağmur biraz önce dinmişti. Yanıp sönen bir sokak lambası vardı ortalığı inceden aydınlatan. Etraf sessiz sayılırdı öteden gelen ulumaları saymazsak. Karnım da epeyi açtı ama yanımda yemek yoktu. Artık midemden gelen sesler ve ona eşlik eden sancılar dayanılmaz bir hal alınca yerden bulduğum bir parça şeyi ağzıma koydum. Aman Allah’ım! Bu, bu nasıl müthiş bir şeydi. Bir meyve miydi yoksa sebze mi? Fırından yeni çıkmış ekmek kadar sıcacıktı. Kokusu… Kokusu epeyi ilginçti. Yani bir yerden tanıdıktı da… Dokusu öyle pek sert kütür kütür değildi. Biraz çiğnedikten sonra ağzımda dağılıverdi pütür pütür. Keşke etraf aydınlık olsaydı da ne olduğunu görebilseydim diye düşündüm. Eve döndüm. Ev dediysem de aman gözünüzde büyük bir şey canlanmasın. Bir apartmanın bodrum katı. Fakiriz ama temizlikten de ödün verecek değiliz öyle değil mi? Diş fırçamı aldım. Dişlerimin arasında gezdirdikten sonra tam suyla temizleyecekken turuncu turuncu parçalar gördüm. İşte o an kafamda ışık yandı. Yandı yanmasına da benim de dünyam karardı. Bunu el alem duysa ne derdi? Ben bunu yedim tadı da çok güzeldi mi diyecektim. Herhalde deli der hastaneye yatırırlardı. Oysaki ancak tadına bakanın ne demek istediğimi anlayacağı harikulade bir lezzetti bu. Bundan dondurmalar, çikolatalar, şekerler yapılmalıydı! Öyle müthişti. Resmen dilinizde kısa süreli bir karnaval havası yaratıyordu. 

          Şimdi ise, her gün yemeden duramıyorum. O turuncu rengi ve yer yer hafif karartıları görsel bir şölendi benim için. Gözlerimi kapatıp ufak ısırıklar alarak dilim ve damağım arasında gezdirdikten sonra yutarak rüyalara dalma alışkanlığı edinmiştim artık. O kadar seviyordum ki kokusu dahi hafızamda yer etmişti. Hem ne var yani suç mu işledim sanki? Kime ne zararı var, alt tarafı sigara izmariti…

5 1 vote
Yazıyı Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments