Good Time

2017 yapımı ve yönetmenler Safdie kardeşlerin de dedikleri gibi kendilerinin ilk “film” filmleri olan Good Time’da başrolde Robert Pattinson yer alıyor. Birçok kişi onu Twilight filmlerinden tanısa bile onun rôl aldığı The Lighthouse, High Life, Cosmopolis gibi yapımları da izlemenizi tavsiye ederim çünkü gerçekten müthiş yetenekli bir oyuncu. Bu yapım ise onun en iyi oynadığı film denebilir.

  İncelemeye geçmeden önce bana çok ilginç gelen yönetmenler ve Robert Pattinson 2015’te internette Safdie kardeşlerin filmi Heaven Knows What’ın bir karesini görmüş ve çok ilgisini çekmiş. Safdie kardeşlere ulaşarak beraber çalışmak istediğini söylediğinde ise bu Safdie kardeşlerin çok hoşuna gitmiş ve ortaya Good Time adlı film çıkmış.

 Film, alt sınıfta yer alan Connie(Robert Pattinson) ve zihinsel engelli kardeşi Nick(Benny Safdie) tarafından gerçekleştirilen başarısız banka soygunuyla açılıyor ve bunun sonucunda Nick polisler tarafından yakalanıyor. Daha sonra ise Connie kardeşinin kefaletini ödemek için binbir türlü belaya giriyor.

 Film boyunca Connie’nin ne kadar kötülük yaptığını görseniz bile hep aklınızın bir ucundan onun da iyiliğini istiyorsunuz çünkü yaptığı çoğu şeyi kardeşine olan sevgisinden yapıyor. Connie’nin yaptığı birçok seçim olayların daha da fazla karışmasına yol açıyor ve bu yolda Ray(Buddy Duress) ile karşılaşıyor. Benim için Ray çok önemli bir karakter çünkü filmde kendisi Connie’nin kendi içinde kabul etmesi gerektiği bir kişiliği yansıtmakla görevli. Ray, Connie’nin hep kötülük yapmaya devam ederse dönüşeceği karanlık tarafı temsil ediyor. Film boyunca Connie, Ray’den iyi biri olduğunu düşünüyor ama kendini kontrol edemeyip hep kötü şeyler yapmaya devam ederse ona döneceğini kabullenemiyor. Connie’nin buradaki yolculuğu içindekinin değil seçimlerimizin bizi tanımladığını algılamaktan geçiyor.

 Filmin teknik yönlerinden ise en çok dikkatimi çeken sinematografi oldu. Fotoğraf yönetmeni Sean Price Williams çok güzel bir iş çıkarmış. Karakterlerin ifadelerine odaklanan çekimleriyle duygular etkili bir şekilde yansıtılmış özellikle Robert Pattinson’ın olduğu sahnelerde. Bunun ek olarak da  renk paletindeki seçimler ve  canlı ışıklandırmanın filmin akışına gayet uyumlu bir şekilde kullanımı ise gerçekten bir görsel şölen yansıtıyor izleyiciye. Gerekse yakın çekimlerle ve renkli ışıklarla bize karakterlerin duygularını yansıtmak olsun gerekse geniş çekimlerle olayları bize göstermek veya şehri tanıtmak olsun usta işi çekimler var filmde.

 Kullanılan müziklerin elektro olması da zekice bir seçimdi bence. Sinematografiyle ve hızlı akış üzerinden ilerleyen hikayeyle uyumu ve işlenen temayla gerilim ortamı yaratmak için tam gereken şeydi.

 Kısacası bu yapımı hâlâ izlemediyseniz ne bekliyorsunuz ?

0 0 votes
Yazıyı Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments