Matrix Neden Eşsiz Bir Film?

Bu aslında çok basit sorunun cevabı da bir o kadar basittir ilk bakışta. Filmlerin fantastik mecrayı keşfetmeye korktuğu dönemlerde 99 senesinde beyazperdede yayınlanıp izleyen herkesi konusu kadar fantastik dövüş sahneleri ve görsel efektleriyle yeni bir çıta belirlemiştir Matrix.

Fakat bu film sadece uzun dövüş sahnelerinden mi ibaret ? Bu film arkasında durabileceği bir temele sahip mi ? Cevap şüphesiz evet. Ancak film bize bunu göstermekte biraz çekingen. Matrix bize aslında konusuyla doğrudan bağlantılı bir şekilde veriyor güzel detayları ve muhteşem hikayesinin yapı taşlarını. Ancak dikkatli bakanlar gerçeği görebilir

Film Platon’un Mağara Alegorisiyle doğrudan bağlantılı. Tüm film aslında bu felsefe üzerine kurulmuş. Film bunu bize söylemekten çekinmiyor. Morpheus’un bu insanlar bu rüyadan uyanmaya hazır değiller sözünü unutmak pek de mümkün değil. Ancak burada denkleme başka biri giriyor. Ana karakterimiz Neo.

Küçük detayların mükemmelliyete götürdüğü film dünyasında Neo’nun başlarda diğer insanlar gibi bu dünyaya hazır olmadığını görüyoruz. Bunu kargocunun getirdiği posta onay formunu kırmızı değil, mavi kalemiyle imzalamayı özellikle seçmesinden görmek kolay olmasa da film dikkatli izleyicisine hak ettiğini veriyor. Neo aynı zamanda çalıştığı Metacortex isimli firmanın patronundan özel olmadığına ve kuralların onun için de işlediğine dair bir azar işitiyor. Ne kadar ironik değil mi ?

Matrix bunun gibi tonla ipucuyla dolu. Ancak genel izleyici kitlesinin görmekte zorlandığı büyük bir detay yine başka bir karakterle, Trinity ile ilgili. Dünyalar tatlısı Kahin ile buluşmaya giden Neo seçilmiş kişi olmadığını öğrendiğinde Kahinin verdiği ‘ Bilmiyorum evlat, yeteneğin var, ama bir şey bekliyor gibisin. Bir sonraki hayatını belki, kim bilir ?’ cevabı aslında gayet aşikar. Neo’nun seçilmiş kişi olması, Trinity’nin aşkına bağlı. Ve Neo bunu öğrenmek için ölmek zorunda.

Kahinle ilgili bir başka fark edilmeyen detay ise bu evrende ne kadar önemli bir rol oynadığı. Kahin pişirdiği kurabiyeleri mutluluk veya huzur için değil, yiyen kişi yeni bir program kazansın diye veriyor. Kahin’in özenle hazırladığı her kurabiye, aslında bir kod dizisi. Filmin sonunu da tam olarak bu şekilde açıklarız zaten. Neo bu gücü daha önce kullanmadı zira daha önce hiç böyle bir kurabiye yememişti.

Matrix bu ve benzeri sırlar, gizemler ve detaylarla dolu. Ancak film bunların televizyonun karşısına geçen ve düşünmeden izleyenlere layık olmadığını düşünüyor. Herhangi bir izleyici için silahların patladığı bir aksiyon cümbüşü olsa da Matrix, doğru kişinin ellerinde felsefe dünyasının derinliklerine açılan bir kapıdır.

0 0 votes
Yazıyı Puanla
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments