Merhaba sevgili sanatseverler! SanatYorum çatısı altında sizlerin yeteneklerini göstereceği müthiş keyifli bir yarışmanın müjdesini vermek istiyoruz. Herkese açık yarışmamız, üç farklı kategoriden oluşuyor: Müzik, resim ve edebiyat. Yarışmacılar istediği kategoriye katılabilir. Arzuya göre birden çok kategoriye de katılım mümkündür. Her kategori kendi içinde ayrıca değerlendirilecektir ve her kategoriden ayrı kazanan seçilecektir. Ön eleme turunu geçen yarışmacıların eserleri halk oylamasına sunulacaktır ve en çok oy alan yarışmacı kazanacaktır. Yarışmaya katılan herkes “Katılım Sertifikası” alacaktır. Gelişmelerden haberdar olmak ve aklınıza takılan her türlü soru için sizleri Discord sunucumuza bekliyoruz. Katılmak için buraya tıklayın.

Müzik

Bizlere en sevdiğin besteci hakkında bir şeyler anlat! Bu onun hakkında ilginç bir anekdot olabilir ya da neden onu en çok sevdiğinden bahsedebilirsin. Öyle bir anlat ki biz de o besteciyi keşfetmek, bütün müziklerini dinlemek isteyelim.

 • Yazınız en az 300 en fazla 1500 kelime olmalıdır.
 • Yazınız özgün ve tamamen size ait olmalıdır.
 • Yazınız tek parça değil paragraflara bölünmüş olmalıdır.
 • Yazınız ile birlikte yazınıza uygun, yazınızı özetler nitelikte, telifsiz bir görseli kapak fotoğrafı olarak yazınızın başına eklemelisiniz. (“Telifsiz fotoğraflar” şeklinde aratarak birçok görsele erişebilirsiniz.)
 • Bizlere yazınızı .docx (Microsoft Word) formatında ulaştırmalısınız.

En beğenilen yazının sahibine, her birinde farklı bir eser olmak üzere üstünde anlattığı bestecinin eserlerin kodunun yer aldığı üç adet “Spotify Anahtarlığı” hediye edeceğiz.

Resim

Sevdiğin bir ressamın herhangi bir tablosunu kendi tarzında istediğin gibi yeniden çiz! Örneğin Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” tablosu acaba “gündüz” olsa nasıl olurdu? İpler tamamen senin elinde, yaratıcılığını konuşturmanın tam sırası! Önündeki tek sınır, hayal gücün.

 • Resim el ile çizilmelidir herhangi bir kolaj, düzenleme, birleştirme kabul edilmeyecektir.
 • Resim istediğiniz teknik kullanılarak yapılabilir.
 • Kalite kaybı yaşanmaması için resimlerin elektronik ortamda çizilmesi önerilir,
 • Kağıt/tuval vb. materyaller üzerine çizilen resimlerin fotoğraflarının çekilmesinden ve dijital ortama aktarılmasından yarışmacı sorumludur.
 • Yandaki resim örnek olarak konmuştur. (Mona Lisa)

En beğenilen resmin sahibine, üstünde çalışmasının baskılı olduğu bir tişört hediye edeceğiz.

Çizen: Defne Özgüven

Edebiyat

Tam bir kitap kurdu musun? Okurken en keyif aldığın, en hoşuna giden yazarı bize de anlatmaya ne dersin? Senin sayende bu yazarı hepimiz keşfedebiliriz. Bize yazarın bir kitabını, hayatını ya da onunla alakalı hoşuna giden bir şeyi anlatabilirsin.

 • Yazınız en az 300 en fazla 1500 kelime olmalıdır.
 • Yazınız özgün ve tamamen size ait olmalıdır.
 • Yazınız tek parça değil paragraflara bölünmüş olmalıdır.
 • Yazınız ile birlikte yazınıza uygun, yazınızı özetler nitelikte, telifsiz bir görseli kapak fotoğrafı olarak yazınızın başına eklemelisiniz. (“Telifsiz fotoğraflar” şeklinde aratarak birçok görsele erişebilirsiniz.)
 • Bizlere yazınızı .docx (Microsoft Word) formatında ulaştırmalısınız.

En beğenilen yazının sahibine, anlattığı yazarın kitaplarından istediği bir tanesini hediye edeceğiz.

Nasıl Katılırım?

 • sanat.yorum Instagram hesabımızı takip edip yarışma gönderisini beğenmelisin.
 • sanatyorum.com üzerinde bir hesabın olmalı. Dilersen buraya tıklayıp kolayca kayıt olabilirsin.
 • buraya tıklayarak açılan başvuru formunu doğru bir şekilde doldurup göndermelisin

İşte bu kadar! Şimdi tek yapman gereken beklemek. Halkoylamasında destek almak için ailene, arkadaşlarına, yakınlarına haber vermeyi unutma!

Yarışma Kuralları ve Şartları

Bu yarışma SanatYorum tarafından, 01.08.2022 – 31.08.2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Yarışmaya son katılım 31.08.2022 23.59’dur.

 1. Yarışmanın kazananları, sanat.yorum Instagram hesabını takip edip, hesapta paylaşılan ilgili yarışma gönderisini beğenip, site üzerinde bir hesap açtıktan sonra katılmak istediği kategori için belirtilen konuya uygun çalışmalar yapıp çalışmasını yarışma başvuru formu aracılığı ile bize ulaştıranlar arasından seçilecektir. Belirtilen şartları karşılamayan kullanıcılar yarışmaya dahil edilmeyecektir. 
 2. Yarışma kazananlarını seçmek için yarışmacılar öncelikle bir ön elemeden geçecektir. Ön eleme, işinde yetkin jüriler tarafından gerçekleştirilecektir. Her kategoriden on (10) yarışmacı ön elemeyi geçecektir. Ön elemeyi başarıyla geçen yarışmacılar halkoylamasına tabii tutulacaktır. Her kategorinin en çok oy alan yarışmacısı kazanmış sayılacaktır.
 3. Halkoylamasında oy vermek isteyen kişilerin sanatyorum.com üzerinde bir hesabı olmalıdır. Dileyen kişiler oy vermek için ücretsiz bir şekilde hesap açabilirler.
 4. Yarışma 15 yaş üzeri tüm kullanıcıların katılımına açıktır. 15 yaş altı katılımcı ödül kazanmış olsa dahi geçerli sayılmayacaktır. 
 5. Yarışmacılar her kategoriye yalnızca bir eser ile ve bir defa katılabilir.
 6. Yarışmacılar istedikleri kategoriye katılmakta özgürdürler. Birden çok kategoriye katılmaları serbesttir fakat aynı kategoriye farklı/sahte isimler ve projeler ile veya birden çok proje ile aynı kişinin katılması yasaktır. Böyle bir durumda yarışmacı diskalifiye olacaktır.
 7. Sahte ya da aktif kullanımda olmayan hesaplar tarafından gerçekleştirilen başvurular geçersiz sayılacaktır
 8. Yarışmacıların gönderdikleri çalışmalar kendilerine ait ve özgün çalışmaları olmalıdır. Başkalarının yaptığı çalışmalar kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır ve geçersiz sayılacaktır.
 9. Ön eleme sonuçları 11.09.2022 tarihinde açıklanacaktır. Ardından yapılacak halk oylaması ise üç (3) gün sürecek (12.09.2022- 14.09.2022) olup kazananlar 18.09.2022 tarihinde ilan edilecektir.
 10. SanatYorum kazananlardan hediye gönderimi amacıyla talep edilen kişisel kişisel bilgileri yalnızca hediye gönderimi amacıyla kullanacak ve farklı bir işlem gerçekleştirmeyecek, işlemeyecek ve 3. kişi ve kurumlarla paylaşmayacaktır.
 11. Kazanan yarışmacıların, en geç 23.11.2020 saat 18.00’e kadar sanat.yorum Instagram hesabı DM bölümünden hediye ulaşımı için gerekli olan iletişim bilgilerini paylaşmaları gerekmektedir. Bilgilerin geçersiz olması veya bu bilgiler ile kazananlara ulaşılamaması durumunda, bu konuda ödül hakkı iptal edilir. Kazanan talihlilerin mail adreslerini yanlış veya eksik aktarmaları sonucu oluşabilecek olumsuzluklar ve hediyelerin kazanan kişiye ulaşmaması, farklı kullanıcılara ulaşması durumlarından SanatYorum sorumlu tutulamaz.
 12. SanatYorum yarışma boyunca özellikle de halk oylaması süresince sonuçları olumsuz yönde etkileyecek şekilde bilgisayar teknolojilerini kullanarak hile yaptığı tespit edilen ya da haksız yollardan kazanç elde edilen işlemleri tespit etmesi durumunda, yarışmacının o güne kadarki bütün yarışma verilerini hiçbir uyarı yapmadan iptal etme hakkına sahiptir. Bu kişiler kazananlar listesinde yer alsalar bile yapılan incelemelerde kurallara aykırı bir işlem ya da davranışı tespit edilmesi halinde yarışmacının bütün yarışma verileri silinecek ve ödül kazanma hakkı ortadan kalkacaktır.
 13. SanatYorum bu yarışmaya katılım esnasında yarışmacıların kişisel bilgisayarları ve internet erişimlerinden ve her türlü teknik aksaklıklardan (internet hızının düşük olması, bağlantının kopması vb…) oluşabilecek problemlerden ve söz konusu bilgisayarlara yetkisiz erişim vb. durumlardan kaynaklanabilecek problem ve zararlardan dolayı sorumluluk kabul etmez.
 14. İletişim bilgilerini paylaşma sırasında katılımcı tarafından yanlış beyan edilen bilgiler sebebi ile yaşanacak aksaklıklardan, SanatYorum sorumlu tutulamaz.
 15. Kazananlar ödüllerinin nakit karşılığını talep edemez, hakkını devredemez ve satamaz.
 16. SanatYorum hediye sayısını ve türünü değiştirme hakkını saklı tutar.
 17. Ön elemede jüri kararı kesindir ve değiştirilemez.
 18. On (10) katılımcı sayısına ulaşmayan kategori(ler)de değerlendirilme yapılmayacak, ödül verilmeyecektir.
 19. Her katılımcının alacağı sertifika kendilerine yarışmaya katılırken bize gönderdikleri e-posta aracılığıyla dijital olarak ulaştırılacaktır. Her kategorinin kazananına ise sertifikaları basılı şekilde ödül ile beraber adreslerine gönderilecektir.
 20. Yarışmacılar, yarışmaya katıldıkları taktirde eserlerinin tamamen özgün olacağını; doğru ve güvenilir olacağını; alıntı yaptığı yerlerde kaynak belirteceğini; intihal yapmayacağını; kişi, kurum, kuruluş, topluluk, belli bir kitleye veya herhangi bir kimseye karşı aşağılayıcı, onur kırıcı, zan altında bırakıcı, yanıltıcı, sahte ithamlarda bulunmayacağını; polemik yaratacak, kışkırtıcı ifadeler kullanmayacağını; eserinden SanatYorum’un sorumlu tutulamayacağı; eserinin tümünden sadece kendisinin sorumlu olduğunu; yarışmaya katılarak eserinin haklarını SanatYorum’a devrettiğini ve ileriki bir zamanda hiçbir hak yahut ücret talep etmeyeceğini; SanatYorum’un yarışmacının eserlerini websitesi üzerinde hiçbir ücret ödemeden yayınlama hakkı olduğunu teyit ve kabul eder.